Пирій повзучий

Пирій повзучий - добре відомий ворог для багатьох садівників.
Ця багаторічна трав'яна рослина утворює глибокі кореневища і повзучі стебла, які можуть з'являтися в будь-якому місці присадибної ділянки, пригнічуючи ріс культурних рослин Дізнатися більше про Пирій повзучий

Профілактичний захист

Знищення бур'янів

More about Пирій повзучий

Як позбутися пирію на городі: системний гербіцид «Пантера» проти злакових бур’янів

Як це не дивно, пирій повзучий та такі рослини, як-от райграс високий або пажитниця багаторічна, вважаються одночасно і декоративними злаками для створення газонів, і злісними бур’янами. Причому пирій, цей багаторічний злак із довгими повзучими горизонтальними кореневищами, нерідко стає справжнім лихом. Тому питання, як вивести пирій із городу і який гербіцид для цього використати, займають багатьох садівників.

Під час пошуку ефективного засобу від пирію потрібно враховувати, що це багаторічна рослина. А отже проста прополка тут не така ефективна, як проти однорічних бур’янів. Пирій розмножується не тільки насінням, а й вегетативно – за допомогою коріння, яке знаходиться у ґрунті на глибині 5-15 см. На городі пирій залишиться, навіть якщо регулярно глибоко перекопувати ґрунт.

Особливості розмноження пирію та інших бур’янів
Перед тим як вибрати засіб від пирію, варто розібратися, яким чином ця агресивна рослина засмічує наші грядки. Річ у тому, що коріння пирію розділені «вузлами», де знаходяться додаткові бруньки. І якщо ви вирішили вести боротьбу з пирієм за допомогою звичайної лопати, сапи або коси, підземні корені бур’янів можна перерубати механічно. Проте із додаткових бруньок згодом все одно виростуть нові пагони.
В принципі, знищити пирій та інші багаторічні бур’яни можна, якщо вибирати коріння руками під час глибокого перекопування або укривати поверхню ґрунту на довгі місяці чорним агроволокном. Але навіть у цьому разі повністю вивести пирій з городу не вийде. Адже в ґрунті залишиться насіння, яке має нерівномірну схожість, і все доведеться починати заново.

Чим вивести бур’яни: знищення пирію гербіцидами
Тож не дивно, що на питання, чим знищити пирій, більшість садівників відповідає – гербіцидами. Ці ефективні агрохімікати бувають двох видів:

  • гербіциди суцільної дії знищують всі види рослин, включаючи сміттєві і культурні сходи;
  • гербіциди вибіркової (селективної) дії вражають тільки певні види рослин.

Суцільні гербіциди для боротьби з пирієм на городі застосовувати нераціонально. Вони ефективні для очищення цілинних і запущених ділянок. А для знищення окремих видів рослин, наприклад злаків, застосовують селективні гербіциди. І якщо ви вибираєте хімію від пирію та інших злакових бур’янів, ми рекомендуємо системний гербіцид «Пантера». Головна перевага цього препарату в тому, що ним можна обприскувати пирій вже після появи сходів основної культури. Цей гербіцид застосовують у фазі 3-4 листків у однорічних бур’янів та 3-6 листків у багаторічних.

Заходи боротьби з пирієм повзучим: принцип дії гербіциду
Під час обприскування пирію гербіцид проникає в судинну систему бур’янів через вегетуючі пагони та листя і системно діє на надземні і підземні частини рослин. Через 5-10 днів після використання препарату ріст рослин сповільнюється і проявляється хлороз (збліднення) кінчиків пагонів. А через 2-3 тижні досягається повний ефект, і бур’яни гинуть. Після цього активна речовина (хізалофоп-П-тефурил) не залишається в ґрунті і не забруднює ґрунтові води, а розкладається на більш прості безпечні складові.
Такий спосіб дає можливість використання ефективної «хімічної прополки» рослин. Гербіцид «Пантера» застосовують від пирію повзучого на картоплі, томатах, капусті, цибулі, буряках тощо. Він дозволяє практично повністю позбавитися від трудомісткої ручної прополки грядок.

Як знищити пирій на картоплі: дозування і сумісність з іншими препаратами
Якщо ви збираєтеся використовувати гербіцид «Пантера» від пирію по картоплі, кукурудзі, гарбузах або іншій культурі, потрібно розібратися з особливостями препарату. Крім пирію цей селективний засіб діє проти різних однорічних і багаторічних злаків, і норми витрат препарату різняться залежно від найменування основної культури і виду бур’янів.

Гербіцид «Пантера» можна застосовувати проти:

  • однорічних злакових бур’янів, як-от вівсюг, куряче просо, мишій, лисохвіст мишачехвостий тощо;
  • багаторічних злакових бур’янів, як-от пирій, райграс високий, пажитниця багаторічна тощо.

Для певних культур слід дотримуватись таких норм на 100 м2:

  • для картоплі та цукрових буряків: 10-15 мл на 4-5 л води – проти однорічних злакових бур’янів, 18-20 мл на 4-5 л води – проти пирію повзучого і багаторічних злакових бур’янів;
  • для томатів капусти, цибулі: 10 мл на 4-5 л води – проти однорічних злакових бур’янів, 15-20 мл на 4-5 л води – проти пирію і багаторічних злакових бур’янів.

Правила використання гербіцидів проти пирію
Гербіцид «Пантера» проти пирію можна застосовувати разом із більшістю гербіцидів проти дводольних бур’янів та іншими пестицидами, крім тих, що мають сильну лужну реакцію. Якщо виникають сумніви, краще протестувати компоненти бакової суміші на сумісність. Обприскувати рослини рекомендовано в суху безвітряну погоду, дотримуючись усіх вимог безпечного використання агрохімікатів. Обробку обов’язково слід проводити з використанням засобів індивідуального захисту (спецодяг, закрите взуття, рукавички, окуляри і респіратор).